reklama

Diskusné relácie - vypnutý mikrofón

Ako zvyčajne cez víkend, sledujem niektoré diskusné relácie v rozhlase i televízii. Napriek tomu, že som sa už tisíckrát zapovedal že to pozerať či počúvať nebudem. Zvedavosť niekedy zvíťazí (o čom to zase dnes bude) a vždy to končí rovnako - vynadám sám sebe že to dokážem sledovať a strácať čas jalovými rečami, nikam nevedúcim prekrikovaním jeden cez druhého, vzájomným obviňovaním, občasným zvyčajne nesmelým vstupom moderátora: "páni, upokojme sa" "pán predseda, teraz musíme dať slovo pánovi poslancovi" "teraz zareaguje pán minister" apod.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Neviem čím to je, ale myslím si že od čias Zuzany Bubílkovej, ktorá musela odísť "za hranice" nebol v slovenských médiách moderátor, ktorý by dokázal aspoň niektoré diskusie doviesť k nejakým záverom. To znamená položiť otázku a trvať na odpovedi. Samozrejme ak diskutujúcemu otázka nevyhovuje, tak sa snaží vykrúcať, odpovedať všemožné iné veci a neodpovedať na danú otázku.

Myslím, že správny moderátor by mal trvať na svojej otázke a ak diskutujúci neodpovie k veci, mal by sa ku svojej otázke vrátiť a vracať dovtedy, kým diskusiu neposunie ďalej. Viem, že sú politici, ktorí budú donekonečna opakovať svoje argumenty, ktoré s danou problematikou vôbec nesúvisia. Ale to už nie je zodpovednosť moderátora, to už nech si urobia svoj názor na diskutujúceho diváci či poslucháči.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ďalší nešvár, ktorý v našich diskusných reláciách neustále pretrváva a znehodnocuje ich sledovanie, je drzé skákanie do reči

"Pán poslanec, nechajte ma dohovoriť. Ja som Vás neprerušoval"

"Pán predseda, keď ma necháte dohovoriť, tak Vám to vysvetlím"

apod. Takýchto viet odznieva vo všetkých reláciách najviac

Ak sa jedná o temperamentnejších diskutujúcich, moderátor nemá šancu a je pri takejto relácii úbohým divákom. A tí drzejší majú navrch. Slušnejší nemajú šancu a keď chcú mať aspoň pár minút na vysvetľovanie svojho názoru, tak musia prekrikovať toho drzého.

Keďže sa to stalo už zvykom, nemusí takáto diskusia byť výsledkom iba slabého moderovania, lebo väčšina diskutujúcich vie, že sa presadí iba prekrikovaním, nedá sa nikým a ničím prerušiť a dohovorí za každú cenu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Preto by som navrhoval diskusnú reláciu VYPNUTÝ MIKROFÓN. Keby diskutujúci nechcel skončiť, za každú cenu by rozprával a rozprával, moderátor by ho jednoducho mohol vypnúť. Tak by sa snáď diváci niečo i dozvedeli a relácia by dospela k nejakému logickému záveru. Veľká zodpovednosť by bola samozrejme na moderátorovi, ale ten by sa musel snažiť nezneužívať svoje postavenie, lebo inak by stratil sledovanosť.

A možno by to bolo i zábavné sledovať ako diskutujúci otvára ústa - a nič nepočuť.

Myslím, že toto je prvý predpoklad toho, aby diskusné - zväčša politické - relácie mali zmysel. Stačí sa pozrieť na reláciu v Českej televízii Otázky Václava Moravce. Svojím nekompromisným ale pritom vecným prístupom k diskutujúcim, znalosťou problematiky, neodbytnosťou získať konkrétnu odpoveď si získal prirodzenú autoritu. A keď si niektorý diskutujúci dovolí nedodržať pravidlá, prípadne je arogantný a nehovorí k veci, sám seba diskredituje.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Otázka je, či médiá na Slovensku o takýchto moderátorov majú záujem.

Keby sa vyriešila komunikácia pri diskusii, snáď by sa skvalitnili i odpovede. V politických reláciách totiž stále prevláda obviňovanie

"Ale to za Vašej vlády bola nezamestnanosť vysoká"

"My keď sme vládli, mali sme o desať percent nižšiu nezamestnanosť ako Vaša vláda"

Takéto a podobné "argumenty" odznievajú neustále. Jeden diskutujúci ukazuje čísla Štatistického úradu, iný používa čísla Úradu práce alebo inej inštitúcie. A nevedia sa zhodnúť ani na tom, či nezamestnanosť rastie alebo klesá. Keby moderátor mal reláciu riadne pripravenú, tak by ich argumenty vedel uviesť na správnu mieru. Veď téma diskusie je dopredu ohlásená, tak by mal mať o danej problematike mať patričný prehľad.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ďalší "argument" na ktorom sa nevedia politici nikdy zhodnúť, sú "zásluhy" kto zavinil súčasný stav.

"Ale veď my sme po Vašej vláde zdedili takýto dlh"

"Túto situáciu zavinila Vaša vláda"

Vždy za súčasnú situáciu, ktorá je vlastne stále horšia, môže ten predchádzajúci. A nikdy sa v diskusii nedospeje ku konkrétnym číslam, bez ohľadu na to kto čo zavinil. Najhoršie je, že niektoré diskusie sú vlastne neustálym obviňovaním a v hodinovej relácii sa opakuje stále to isté.

Čo ma tiež dosť šokovalo, keď sa diskutujúci nevedeli dohodnúť ani na tom, za ktorej vlády sa diaľnice budovali lacnejšie. Okrem iného z toho dôvodu, lebo porovnávajú neporovnateľné.

Pripomienok k takýmto diskusným reláciám by bolo samozrejme viac, ale možno by stačilo začať tým vypnutým mikrofónom čo by snáď zvýšilo úctu diskutujúcich k divákovi a poslucháčovi a prispelo by k tomu, že by takéto vysielanie malo nejaký zmysel.

Gabriel Čajko

Gabriel Čajko

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  12x

Čitateľ, ktorý by rád občas niečo napísal Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu