reklama

Vypnite správy !!

Médiá neustále chrlia hrozné a ešte hroznejšie správy o možnom vývoji ekonomickej situácie Slovenska, Európy, sveta. Je až neuveriteľné, ako to dnes funguje. Kedysi - a nie v tak dávnej minulosti - seriózne médiá uverejnili iba seriózne informácie. Prečo teda dnes dávajú rôzni odborníci rôzne hrôzostrašné scenáre, čím ďalej tým horšie? Čo sa vlastne stalo, že prakticky zo dňa na deň sa avizuje krach jedného štátu za druhým? A prečo médiá priam prahnú po takýchto informáciách?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Samozrejme že odpoveď nie je jednoduchá. Nie odpoveď na tie ekonomické otázky, pravdepodobnosť jednotlivých scenárov ďalšieho vývoja. Veď problémy boli vždy. Ale odpoveď na to, prečo dnes jednotliví odborníci i neodborníci vyhlasujú to čo vyhlasujú. Jeden deň má skrachovať Grécko. O pár dní nato má skrachovať Španielsko. Či Taliansko? A koľko budú potrebovať na záchranu? Sto miliárd? Dvesto miliárd? Štyristo miliárd? Každým dňom viac.

Zarážajúce však je, že tieto "informácie" vyhlasujú významné osobnosti hospodárskeho života a zdá sa, že už nepotrebujú na svoje tvrdenia žiadne seriózne podklady. Že sa jednoducho postavia pred kameru a mikrofón a vyhlásia čo chcú. Nie je predsa možné, aby významná centrálna svetová či európska inštitúcia mala jeden deň vypracovanú analýzu, ktorá hovorí že Grécko potrebuje sto miliárd a o pár dní je to číslo dvojnásobné či trojnásobné. S akými podkladmi tí ľudia pracujú?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A médiá samozrejme radi prevezmú akúkoľvek takúto informáciu, keď je meno osobnosti, ktorá ju vydáva, dostatočne závažné. Nestačí však informáciu od daného odborníka prevziať, treba urobiť i vlastné prognózy, čo tá závažná informácia spôsobí. Ďalšie zdražovanie, nezamestnanosť. Čo iné?

A ako zareagujú trhy? Ceny dlhopisov a akcií lietajú hore-dolu. Firma, ktorá mala jeden deň hodnotu niekoľkých miliárd, zo dňa na deň klesne na polovičnú hodnotu.

Otázka však je, prečo spoločnosť takéto postupy ekonómom, politikom i médiám toleruje. Prečo by kedysi významná osobnosť neriskovala svoje meno nezodpovedným vyhlásením bez serióznej analýzy a dnes sa predháňajú v kreslení rôznych scenárov takmer všetci politici i ekonómovia? Prečo médiá nekladú otázky: "Na základe čoho usudzujete, že Grécko skrachuje keď nedostane 200 miliárd? Prečo im nestačí iba 150 miliárd?"

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Je jasné, že problematika nie je jednoduchá. Ale možno keby si médiá nezľahčovali prácu jednoduchým prenášaním informácií, keby sa skúšali pýtať odborníkov, odkiaľ tie svoje informácie majú, aká analýza im umožňuje vydávať také vyhlásenia aké vydáva, možno by takých negatívnych vyhlásení ubudlo. A odborníci by si nedovolili vyhlasovať jeden deň niečo úplne iné ako v deň predchádzajúci.

A kým takáto situácia príde, ak vôbec: vypnite správy!! Zistíte, že každodenný život ide ďalej aj bez toho, aby ste vedeli koľko miliárd bude Grécko potrebovať na svoju záchranu. A že zasadanie talianskej vlády deň pred summitom G20 Vám nič neprinieslo. A stratíte prehľad, či lídri eurozóny rokujú dnes v Paríži či Berlíne. Možno Vám to bude zo začiatku chýbať, ale zvyknete si. A možno jedného dňa pustíte správy a budete prekvapení že sa nič veľmi nezmenilo. Ako pri tých juhoamerických telenovelách. Je jedno či pozeráte stopäťdesiatu alebo dvestosedemsiatu časť.

Gabriel Čajko

Gabriel Čajko

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  12x

Čitateľ, ktorý by rád občas niečo napísal Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu